Almanca Öğrenmek Ne Kadar Sürer? Hızlı Almanca Öğrenmek İçin 4 Faydalı Yöntem

Almanca Öğrenmek Ne Kadar Sürer? Hızlı Almanca Öğrenmek İçin 4 Faydalı Yöntem
"Almanca öğrenmek ne kadar sürer?" diye merak ediyorsanız, dil öğrenim planınızı oluşturmanıza yardımcı olacak bazı kesin cevaplarımız var.

Bu yazıda, Almanca öğrenmenin ne kadar sürdüğüne dair güncel araştırmalardan bahsedeceğiz ve ardından Almanca'yı çok daha hızlı öğrenmenize yardımcı olacak dört önemli yöntemden bahsedeceğiz.

Peki, Gerçekten Almanca Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Amerikan Dışişleri Bakanlığı'nın Yabancı Dil Enstitüsü'ne göre, Almanca, 2. kategori bir dil olarak değerlendirilir.

Bu, Almanca'nın İngilizce'ye benzer olduğu anlamına gelir ve Almanca'nın yaklaşık 30 hafta veya 750 sınıf saati sürede öğrenilebileceği tahmin edilmektedir.

Yani, gerçekten çalışırsanız, bir yıldan daha kısa bir sürede bu dili öğrenmek kötü bir fikir gibi gelmiyor, değil mi?

Bu çalışma, haftada 25 saat ders alan ve günde üç saat bireysel pratik yapan bir grup dil öğrencisi üzerinde yapıldığını unutmamak önemlidir; yani oldukça yoğun bir çalışma söz konusudur.

Bu genel rehberi aklınızda tutarak, bu tahminleri aşmanıza yardımcı olabilecek dört dil öğrenme yöntemini burada paylaşıyoruz.

Almanca Öğrenimini Hızlandıracak Yöntemler

Öğrenme yolculuğumuzu kolaylaştıracak bazı ipuçlarına, tüyolara ve yöntemlere hepimizin ihtiyacı vardır. İşte benim en önemli dört yöntemim:

Ulaşmak İstediğiniz Almanca Seviyesini Belirleyin

Beklenebileceği gibi, Almanca'da ne kadar akıcı olmak istiyorsanız, hedeflerinize ulaşmanız o kadar uzun sürecektir. Peki, Almanca'yı başlangıçtan ileri seviyeye kadar öğrenmek ne kadar sürer?
Kişisel deneyimimden yola çıkarak başlayayım. Almanya'da Yüksek Lisans programıma gitmeden önce, ben erken orta seviye bir aşamada - Ortak Avrupa Dil Çerçevesi'ne göre B1 seviyesindeydim. Bu noktaya ulaşmam yaklaşık bir buçuk yıl sürmüştü. Yeni evimde idare edebiliyordum ama Almanca'm oldukça kırık döküktü.

Evden Almanca çalışıyorsanız, B1 seviyesine ulaşmak için yaklaşık aynı zaman çerçevesini bekleyebilirsiniz. Bu, resmi Alman sınavları A1 (başlangıç) ile C2 (ileri) seviyeleri arasında sunan Goethe Institut tarafından desteklenmektedir. B1 seviyesine ulaşmak için en az 350, 45 dakikalık Almanca dersi/pratik oturumu tamamlamanız gerektiğini söylüyorlar, bu da çoğu insanın her gün arka arkaya bir ders alamayacağını düşünürsek, yaklaşık bir buçuk yıl sürer.

Önceki bir hayatta muhtemelen dilbilimciler olan tutkulu ruhlara gelince, C2 Almanca akıcılığına ulaşmayı hedefleyeceksiniz. Burada, Alman dilini varlığınızın her zerresinde bilmek istiyorsunuz, Alman kültürü ve görgü kurallarını söylemeye gerek yok. Öğrenciler, burada tartışacağımız diğer faktörlere bağlı olarak C2'ye farklı oranlarda ulaşır, ama üç yıldan azını beklemeyin (ve muhtemelen birkaç yıl daha).

Goethe Institut, bu noktaya ulaşmak için en az 750 saat Almanca çalışmış olmanız gerektiğini söylüyor.

Önceden nereye varmak istediğinize karar vermek, ne kadar süreceğini tam olarak belirlemenize yardımcı olacaktır. Eğer sadece idare etmek istiyorsanız, akademik makaleler yazmayı hedeflemekten çok daha hızlı olacaktır.

Mümkün Olduğunca Çok Almanca İçinde Yaşayın

İmmersiyonun, özellikle Almanya'da yaşayarak tam immersiyonu başarabilirseniz, bir dili öğrenmenin en hızlı yollarından biri olduğu genel olarak kabul edilir. Ben Hindistan'da bir Almanca öğretmeniyim ve genellikle orta seviyedeki öğrencilerime Almanya'ya gidip hafta sonları hafif, eğlenceli Almanca dersleri almalarını öneririm. Bu şekilde, onlar Almanca'ya 24/7 maruz kalırken biraz odaklı dil çalışması yapıyorlar. Bu yöntemle, çoğu altı ay içinde akıcı hale geliyor.

Tabii ki, bu kişiden kişiye değişir, çünkü her birey farklı türde zekalara sahiptir. Ancak tam bir immersiyon ortamında, bu zaman çerçevesinde Almanca öğrenebilir ve belki de geldiğinizde ne kadar başlangıç seviyesinde olduğunuza bağlı olarak birkaç yıla kadar sürebilirsiniz. Tabii ki, bunun işe yaraması için gerçekten immersiyon içinde olmanız gerekir! Berlin'deki İngiliz pub'larında takılmamalısınız!

Peki, şu anda Almanca konuşulan bir bölgede bulunmuyorsanız ne yapabilirsiniz? Tam immersiyon kadar hızlı olmasa da, evde immersiyon hala bir seçenek, sayesinde harika çevrimiçi kaynaklar sayesinde.

Çevrimiçi immersiyon programları, bunu başarmanın bir yoludur. Rosetta Stone, bir dili öğretme konusunda geleneksel yolu izleyen bir immersiyon programıdır.

Almanca Kelimeleri Birbirine Bağlayın

Buna "dil hissi" diyorum. Yeni bir dil öğrenirken, sezgimizin en üst düzeyde olması gerektiğine şiddetle inanıyorum. Duyduğumuz kelimeleri zaten bildiğimiz bir şeyle ilişkilendirmemiz (veya bağdaştırmamız) gerekiyor. İngilizce ve Almanca'nın kuzen olduğu göz önüne alındığında, bu, anadili İngilizce olanlar için öğrenme sürecini çok daha hızlı hale getirir.
Size bir örnek vereyim. Eğer sitzen kelimesini duyarsam, hemen İngilizce "sit" kelimesiyle ilişkilendiririm. Sonuçta, sitzen ve sit çok da farklı gelmiyor! Sitzen kelimesini resmi olarak çalışmamış olsam bile, dil hissimi ve bağlamı kullanarak ne anlama geldiğini çözebilirim.

Eğer bazı Almanca kognatlarına (benzer kelimelere) İngilizce ile bakmışsanız, zaten ilişkilendirmeye başlamışsınızdır. Ancak sadece benzer görünen kelimelerle ilgili değil bu.

Almanca'nın bazı temel kurallarını öğrendikten sonra, daha da iyi bir şekilde ilişkilendirme yapabilirsiniz. Örneğin, aus öneki olan fiiller, ausgehen (dışarı çıkmak), auswandern (ülke dışına göç etmek), ausnutzen (istismar etmek/yararlanmak) gibi dışa dönük bir eylemi ifade eder. Bunları bildikten sonra, farklı Alman fiillerinin anlamını bir araya getirebilirsiniz.

Dil hissinizin dil öğrenme sürecinizi ne kadar hızlandıracağına dair kesin bir kural vermek zor. Bu, zamanla ödeme yapacak bir şeydir, kelime çalışmalarınızı azaltarak diğer Alman kavramları üzerine çalışma alanı yaratacaktır.

Almanca Dilbilgisi Yapılarına Odaklanın

İlişkilendirme önemli bir dil öğrenme unsuru olsa da, Almanca ve anadiliniz arasında doğrudan kelime kelime çeviri yapma tuzağına düşmeyin. Almanca dilbilgisi yapılarına odaklanarak, Almanca'da çok daha doğal ve akıcı bir şekilde konuşmaya başlarsınız çok daha hızlı.
Örneğin, Almanca'da fiillerin farklı türdeki sorular ve ifadelerde çok sabit bir yeri olduğu iyi bilinen bir gerçektir. Eğer Alman kelimelerini İngilizce'de kullandığınız yapılarla cümlelere sıkıştırmaya başlarsanız, pek anlamlı olmayacaktır.

Bu nedenle, Almanca'yı daha hızlı öğrenmek için, mümkün olan en erken aşamada Almanca dilbilgisine odaklanmanız gerekir. Karşılaştığınız yaygın Almanca cümle yapılarını yazmak için bir defter tutun. Kendinize bir fiil çekim kitabı alın. Deustch-Lernen gibi Almanca öğrenme sitelerinde ücretsiz Almanca dilbilgisi alıştırmaları deneyin.

Aslında, yukarıda tartıştığımız immersiyon yöntemi ile dilbilgisi pratiğinizi birleştirebilirsiniz. Örneğin, yerli Alman pop yıldızlarını dinleyerek Almanca dilbilgisi yapılarını doğal bir şekilde özümseyebilirsiniz - işte böyle.

Daha da hızlanmak mı istiyorsunuz? Bu yazıya göz atın, Almanca dilbilgisini hacklemenin altı yolunu içeriyor:

Son bir sır daha: Mutlaka kendinizi akıcı olarak adlandırabileceğiniz tek bir an olmayacak. Dil öğrenme, kendinizi akıcı olarak adlandırmaya başladıktan sonra bile devam eden bir süreçtir.

Yeni bir dil öğrenmenin bir sanat, bir bilim olmadığını unutmak önemlidir. Bu nedenle, çok mantıksal bir yaklaşım yerine, açık fikirli bir şekilde Almanca öğrenmeye çalışın. Dili anlamak için kendi mantığınızı geliştirin.

Yeni bir dil öğrenmek kolay değildir. Zaman, çaba ve adanmışlık gerektirir. Ancak en önemlisi, tutku anahtardır.